1 / 1

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)
seo-arama-motoru

SEO Nedir: SEO (Arama motoru optimizasyonu), bir web sitesinin veya bir web sayfasının Google gibi arama motorlarında kullanıcılara görünürlüğünü arttırma işlemidir.

SEO (Search Engine Optimization), aynı zamanda organik (ücrete tabi olmayan) arama motoru sonuçlarında görünürlüğü artırmaya yönelik bir pazarlama disiplinidir.

SEO, sıralamaları iyileştirmek, trafiği artırmak ve arama motorlarında farkındalığı artırmak için gereken teknik ve yaratıcı unsurları kapsar.

Google, Yandex, Yahoo, Bing ve Seo

SEO” kelimesi “İngilizce Search Engine Optimization” (Arama Motoru Optimizasyonu) kelimelerinin baş harflerinden meydana gelir. Türkçe “Arama Motoru Optimizasyonu” anlamına gelen SEO, marka ve firmaların Google, Yandex, Yahoo, Bing gibi arama motorlarında üst sıralara çıkarılmasına yönelik yapılan çalışmalarının tamamıdır.

Dünya genelinde arama motoru olarak en fazla Google, arama motoru olarak kullanılmaktadır. Google kullanıcıların da en çok tercih ettiği arama motoru olması nedeniyle firmalarda Seo çalışmalarını genellikle ona göre yapmaktadır.

SEO (Search Engine Optimization) temel olarak sitelerin arama motoru optimizasyonu yaparak Google, Yandex, Yahoo, Bing gibi arama motorlarında üst sıralarda listelenmeyi hedefler. Böylece SEO çalışması gerçekleştirmiş marka ve firmalar, web sitelerinde yer alan bilgi, hizmet yada satışların daha fazla ilgili kitleye ulaştırılmayı amaçlar.

ARGE Dijital, SEO konusunda deneyimli bir ekibe sahiptir. Ar-Ge Dijital, en ekonomik ve kalıcı yol olan SEO (Search Engine Optimization) çalışmasıyla marka ve firmalara gereken ziyaretçiyi sağlamaktadır.

Büyük reklam bütçelerine sahip firmalar veya küçük firmalarda dahil olsa herkes için seo çalışması şarttır. Çünkü iyi seo çalışması yapılmasıyla çok düşük maliyetlerle arama motorlarında ilk sayfada yer alarak organik ziyaretçi kazanabilirsiniz.

Marka ve firmaların kendi ürün ve hizmetleri hakkında arama motorlarında yüzlerce belki de binlerce anahtar kelime yer almaktadır. Bu anahtar kelimeler size satışa dönecek ziyaretçileri sitenize getirmeye yardımcı olacaktır. İşte Seo, internet üzerinden satışve pazarlama kanalları içerisinde maliyet anlamında en hesaplı ve en etkili olanıdır. Bu nedenle satışa dönecek ziyaretçilerin hangi arama sonrası geleceğinin bilinmemesi gerekmektedir. Bu nedenlede ziyaretçi tarafından gelebilecek her türlü anahtar kelimeyi hesaba katılarak yapılan bir seo çalışması yapılmaldır.

SEO (Search Engine Optimization) marka ve firmaların ürün ve hizmetleri hakkında yüksek boyutlarda “organik (gerçek) ziyaretçi” çekebilecek anahtar kelimelerden oluşan içeriklerin Google, Yandex, Yahoo, Bing gibi arama motorlarında ilgili web sitelerin ilk sayfada listelenmesini sağlar.

SEO” çalışmalarının sonucunda marka ve firmaların web sitelerine gelen ziyaretçiye de organik ziyaretçi denilmektedir. Google gibi arama motorlarından gelen organik ziyaretçiler, Adwords gibi reklam kanallarıyla ilgili web sitelerini ziyaret eden kişilere göre birçok avantajı da beraberinde getirir. Şöyle ki; Google, Yandex, Yahoo, Bing gibi arama motorlarından düzgün yapılmşı Seo çalışması ile organik gelen ziyaretçiler, firmalar için daha fazla satış yüzdesi oluşturmaktadır. Yani Seo çalışması sonrası marka veya firmalarına sitelerine gelen ziyaretçi daha fazla ürün satın almaktadır. Bu durum son derece normal bir olaydır. Çünkü internet kullanıcısı, ihtiyacı olan ürün veya hizmeti kendi iradesini ortaya koyarak arama motorunda bir efor sarf ederek ilgili siteye gelmiştir. Bu da arama motorları üzerinden gelen kişilerin be aradığını bilen ziyaretçi olduğunu gösteriri.

Seo çalışması ile Google gibi arama motorlarının arama listesinde ilk sayfa ve ilk sıralara gelen firma siteleri kullanıcılar tarafından daha fazla ziyaret edilmesidir. Bu durumda siteye gelen ziyaretçilerin diğer kanallardan gelen ziyaretçilere oranla daha fazla web sitelerinde zaman geçirdiği ve bu durumunda satışa etki ettiğini göstermektedir.

SEO Hizmeti Uygulama Süreçleri Nelerdir;

– Site içi seo analizi,
– Anahtar kelime tespiti,
– Anahtar kelime uyumlu sayfa tespiti,
– Backlink analizi ve zararlı backlink tespiti,
– Google Search Console analizi,
– Mobil uyumluluk ve site hız testi,
– Sektör ve rakip analizi,
– Rakiplerin seo kalitesi ve stratejileri,
– Kategori-ürün incelemesi ve full seo checkup sonucu.

“SEO” (Search Engine Optimization) konusunda markanızla müşterileriniz arasında sihirli bir bağın oluşmasını istiyorsanız yandaki iletişim formunu kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.