WHATSAPP BİZİ ARA

ARGE Dijital yanınızdayken daha da fazlasını yapabilirsiniz.

Influencer marketing, işletmeniz için sektörünüzde yüksek profilli figürler edinme sürecini ifade etmektedir. Influencer marketing çalışmasında fenomenler markaların sadık müşteriler kazanmanız için çalışmaktadır. Influencer marketing, sosyal medya ve içerik pazarlaması ile de koordinelidir.

Facebook, Instagram ve YouTube gibi sosyal medya platformları, tüketicilerin markalar ve ürünler hakkındaki görüşlerini paylaşmalarını haricinde, başkalarının da görüşlerini almalarını kolaylaştırmaktadır. Bu nedenle insanların neredeyse %75’i bir ürün satın alma kararı alırken sosyal medyayı kullanmaktadır.

Influencer marketing hizmeti ile hedef kitlenin görüşlerini ve satın alma kararlarını şekillendirmek için web siteleri ve blogların yanı sıra sosyal platformları da kullanılabilmektedir.

Influencer Nedir?

Influencer’lar, Facebook, Instagram, Twitter, Youtube gibi sosyal medya platformlarında büyük bir takipçisi veya izleyicisi olan kişilerdir. Sosyal medyada marka ve ürünleri önererek ve tanıtarak hedef kitlelerini ürün ve hizmetleri almaları konusunda teşvik ederler.

Influencer’lar, yeni bir iş kolu gibi görünse de, aslında onlarca yıldır varlar. Teknik olarak, Influencer’lar, bir markanın her türlü sözcüsü olabilir. Günümüzde ise influencer marketing, sosyal medya sayesinde giderek daha popüler hale geldi. Büyük takipçisi olan herkes Influencer olabilir.

Influencer marketing de bir kişinin ne kadar çok takipçisi varsa onunla çalışmanın maliyeti de o kadar artmaktadır.

Çeşitli düzeylerde Influencer bulunmaktadır. Tipik olarak, markalar Influencer’ları şu şekilde ölçmektedir:

  • Nano: 0-10.000 takipçi
  • Mikro: 10.000-100.000 takipçi
  • Orta: 100.000-500.000 takipçi
  • Makro: 500.000-1 milyon takipçi
  • Mega: 1 milyondan fazla takipçi

Neden Influencer Marketing yapmalısınız?

Influencerların markanızda fark oluşturmasının sayısız nedeni var. Bunlardan biri dünya çapında 5 milyardan fazla insan bir çok sosyal medya platformu kullanmaktadır. Bunun için hedef kitlenizi araştırır ve sosyal medyada ne tür insanları takip ettiklerini öğrenirseniz, influencer marketingin faydalarından yararlanabilirsiniz.

Influencer Marketing Avantajları Nelerdir?

1- Influencer Marketing Güven Verir
Çoğu insan sosyal medya hesaplarında takip ettiği Influencerların ne paylaştığını önemserler. Bir Influencer, ürün ve markanızı onayladığı zaman kişide gördüklerinde ürününüze veya hizmetinize güvenecektir.

2- Influencer Marketing Farkındalığı Artırır
İster yeni başlayan küçük bir marka olun, ister yeni bir ürün veya hizmet sunan büyük bir işletmeye sahip olun, farkındalığı artırmak için Influencer Marketing kullanabilirsiniz. Markanızı tanıtan Influencer’ı takip etmeyen kullanıcılar bile sponsorlu gönderilerini önerilen listesinde görebilir.

3- Influencer Marketing Satışları ve Geliri Artırır
Influencer yardımı ile ürün ve hizmetlerinizi tanıtmak, markanızı hedef kitlenizin daha fazla kişiye gösterilmesini sağlamaktadır. Sonuç olarak, daha fazla tüketici ürünlerinizi ve hizmetlerinizi keşfedecek ve şirketiniz için daha fazla satış ve gelir sağlayacaktır.