WHATSAPP BİZİ ARA
İÇİNDEKİLER

YouTube 2 milyardan fazla kullanıcısı olan ve günde 122 milyon günlük aktif kullanıcıya sahip bir video içerik platformudur. YouTube’de her gün bir milyar saat video izlenme ve milyarlarca görüntüleme üretmektedir.

Youtube reklam verme makalesi YouTube reklamcılığı için tam size göre. YouTube reklamcılığı nedir ve 2022’de kullanılabilen farklı YouTube reklam türlerini öğreneceksiniz. Ardından, YouTube reklam kampanyalarınızı nasıl kuracağınızı ve yapılandıracağınızı öğrenceksiniz. Son olarak, YouTube reklam çalışmalarında fark yaratmanıza yardımcı olabilecek bazı YouTube çözümlerinden de bahsedeceğiz.

YouTube Reklamcılığı nedir?

YouTube reklamları, Google Ads aracılığıyla yapılmaktadır. YouTube reklamları ile video içeriğinizin YouTube’da veya arama sonuçlarında reklamını yapabilirsiniz. YouTube Reklam ile videonuz, bir kullanıcı başka birine ait youtube videosunu görüntülemeden önce oynatılıyor veya insanların tamamını izlemesi için YouTube arama sonuçlarında gösterir.

YouTube Reklam Türleri

Altı tür YouTube reklamı vardır :
1- TrueView reklamları
2- Atlanamayan yayın içi reklamlar
3- Tampon yayın içi reklamlar
4- Sponsorlu kart reklamları
5- Yer paylaşımlı reklamlar
6- Görüntülü reklamlar

Youtube Reklam Modelleri

Youtube, dört reklam yöntemiyle marka ve firmalara hizmet vermektedir. İşte Youtube reklam modelleri;

1- TrueView Masthead: Youtube anasayfasında en üst kısmında yayınlanan reklam alanıdır. Bu reklam modeli HTML5 formatında çalışırken günlük rezervasyon bazında reklam veriliyor. Ayrıca TrueView Masthead alanında sadece ülkeye göre hedefleme yapılıyor.

2- TrueView Videodan Önce: YouTube kanallarında video önünde atlanabilir reklamlardır. Bu reklam modelinde video izleyicileri tercih ettikleri takdirde reklamları beş saniye sonra atlama imkanına sahiplerdir. TrueView Videodan Önce reklamı ana videonun öncesine, içine veya sonrasına eklenir ve eğer 5 saniye içerisinde görüntüleyen kişi reklam atlarsa ücret yansıtılmaz.

3- TrueView Yer Paylaşımlı Reklamlar: Marka veya firmlarının videolarında yüzde 20’den daha küçük bölümünde görünen şeffaf yer paylaşımlı reklamlardır.

4- TrueView GDN: YouTube sayfasında öne çıkarılan videonun sağında ve video önerileri listesinin yukarısında görünen reklamlardır.

1- Yüzde 100 Ölçülebilir:
YouTube reklamlarında;

– Her izlenme,
– Her tıklanma
– Müşterilerin reklamları ne kadarlık bir bölümünü izlediği,
– Kimlerin reklamları ne kadar izlediği gibi bir çok veri ölçülebilir.

2- Gelişmiş Hedefleme Seçenekleri:
YouTube video reklamlarında;

– Video reklamlarınız ne kadarlık bir bütçe ile ne kadar sürede hangi reklam biçimleri ile yayınlayacağı,
– Video reklamlarınız hangi saatlerde hangi kitleye yayınlayacağına karar verebilirsiniz.

3- Etkili ve Verimli
YouTube video reklamları özgün ve yaratıcı videolar ve aynı zamanda gelişmiş hedefleme seçenekleriye desteklendiğinde etkili ve verimli sonuçlar marka ve firmalara sağlar.

4- İzlenme Yoksa Ödeme de Yok
YouTube reklam modellerinen truewiew video ile marka ve firmalar reklamlarına sadece izlendiğinde yada yayın içi reklamlarda en az 30 saniyesi izlendiğinde para ödenmesini sağlar.

Sizlerde markanızla müşterileriniz arasında sihirli bir bağın oluşmasını istiyorsanız yandaki iletişim formunu kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

YouTube Reklamları SSS

YouTube reklam verme kaç TL?

YouTube’da reklam vermeyi düşünüyorsanız, muhtemelen büyük bir sorunuz var: Youtube reklam verme ücreti nedir?

Ortalama olarak, işletmelerin Youtube reklam verme fiyatları, günlük ortalama 10 ABD doları bütçeyle, görüntüleme veya işlem başına 0,10 ila 0,30 ABD doları arasındadır. Görüntüleme başına veya işlem başına, biri reklamınızı görüntülediğinde veya reklamınızla etkileşime geçtiğinde (örneğin üzerine tıklayarak) 0,10 ila 0,30 ABD Doları ödediğiniz anlamına gelir.

Bu YouTube reklam oranı yalnızca bir ortalamadır, bu nedenle şirketiniz az ya da çok ödeme yapabilir.

YouTube’daki reklamları neye göre çıkıyor?

YouTube videolarında oynatılan reklamlar, ilgi alanlarınıza yani izlediğiniz videolara göre uyarlanır. Bunlar Google Reklam Ayarlarınıza, izlediğiniz videolara ve oturum açıp açmadığınıza bağlıdır.

Oturum açtığınızda, bu anonim sinyaller hangi reklamları göreceğinize karar verebilir:

  • İzlediğiniz video türleri
  • Cihazınızdaki uygulamalar ve uygulamaları kullanımınız
  • ziyaret ettiğiniz web siteleri
  • Mobil cihazınızla ilişkili anonim tanımlayıcılar
  • Google’ın reklamları veya reklamcılık hizmetleriyle önceki etkileşimler
  • coğrafi konumunuz
  • Yaş aralığı
  • Cinsiyet
  • YouTube video etkileşimleri

Bu reklamlar, oturum açmış olsanız da olmasanız da izlediğiniz videoların içeriğine dayanmaktadır.

YouTube Reklam nasıl gizlenir?

Ücretsiz bir hizmet olan YouTube, 2021’in üçüncü çeyreğinde 7 milyar doların üzerinde reklam geliri elde etti. Bununla birlikte, reklamlar aşırı kullanıldığında rahatsız edici olabiliyor. Neyse ki, YouTube reklamlarını atla düğmesine basmak zorunda kalmadan durdurmak için birkaç yöntem var.

1- Kişiselleştirilmiş reklamları kapatma
Google Hesabınıza gidin.
Gezinme panelinde Veriler ve gizlilik’i seçin.
“Yaptıklarınız ve gittiğiniz yerler”e doğru kaydırın.
“Reklam ayarları” bölümünün altında Reklam kişiselleştirme’ye dokunun.
“Reklam Kişiselleştirme AÇIK” seçeneğinin yanındaki anahtarı kapatın.
Ayrıca, IBA Opt Out (Google) uzantısını yükleyerek tarayıcınız için kişiselleştirmeyi kapatabilirsiniz.

2- AdBlocker ile YouTube reklam Engelleme
YouTube reklamlarından kaçınmanın güvenilir bir yolu, iyi bir reklam engelleyici uygulaması (mobil cihazlarınız için) veya web tarayıcı uzantısı (dizüstü bilgisayarınız için) kullanmaktır.

3- Premium Abonelik ile YouTube reklamlarından Kurtulun
Bu seçenek, YouTube Premium’a ücretli bir abonelik içerir. YouTube Premium Abonelik, YouTube Müzik ve YouTube Oyun genelinde daha iyi ve sorunsuz bir deneyim için tasarlanmış bir üyeliktir.

Youtube Reklam Hizmeti için Teklif Alın!

Youtube Reklam Hizmeti için Teklif Alın!

Sosyal Medya Reklamları

İlk YouTube Reklam Kampanyanızı Nasıl Oluşturursunuz?

Üç adımda bir YouTube reklam kampanyası oluşturabilirsiniz. İlk olarak, video reklamınızı YouTube’a yüklersiniz. Ardından, hedef kitlenizi konum, yaş, ilgi alanları ve diğer faktörlere göre seçersiniz. Son olarak, günlük ve aylık limiti olabilen reklamlarınız için bütçenizi belirlersiniz.

YouTube Reklamcılığının Faydaları Nelerdir?

YouTube, dünyanın en popüler ikinci arama motoru olduğundan, hedef kitle hedefleme, veri analizi, geniş kullanıcı tabanı ve esnekliğin yanı sıra erişim de büyük bir avantajdır.

İlk başta, YouTube reklamları bunaltıcı gelebilir .

Ancak YouTube’un çeşitli reklamcılık biçimleri, pazarlamacılara hedef pazarlarına ulaşmaları için güçlü bir araç paketi sağlar .

Dahası, 2022 yılına kadar tüm web trafiğinin %82’sini talep etmesi beklenen video içeriğiyle , bu pazarlama kanalını ele almaya değer.

Hangi tür YouTube reklamıyla başlayacaksınız? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin!

İlgili İçerikler