WHATSAPP BİZİ ARA
İÇİNDEKİLER

Küçük işletme sahipleri, firmaları için yepyeni web site kurmak için aylarca yorulmadan çalışır. Sonunda web sitelerini açar ve ürünlerini satın almak isteyen kişilere ulaşmak için sabırsızlanırlar. Ancak birkaç ay bekledikten sonra, sitelerini ziyaret edecek pek fazla yeni insan olmadığını fark ederler. Böyle bir durumda web site sahipleri daha fazla müşteri kazanmak için ne yapabilir?

Web site sahipleri, organik trafik nasıl artıracaklarını öğrenmesi gerekir.  Web site sahipleri trafiği artırma stratejilerini öğrenebilirse e ticaret mağazalarının online performanslarını iyileştirebilirler.

Neyse ki web site sahipleri ve sizin için, web sitenize gelen organik trafiği nasıl artıracağınızı ve 2022’de nasıl başarılı olacağınızı öğretmek için gerekli bilgilere sahibiz.

Web sitenize gelen organik trafiği artırmanıza yardımcı olacak bu sekiz ipucuna göz atmanızı öneririz. Yararlı ipuçlarımız hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin ve organik trafiği artırmanıza yardımcı olabilecek en son pazarlama ipuçları ve püf noktaları için Haftalık Gelir’e abone olun !

 1. Sayfalarınızı arama motorları için değil, insanlar için optimize edin

Arama motorları için site optimize etmek, şirketlerin sitelerine organik trafiği artırmaya çalışırken yaptıkları en büyük hatalardan biridir.

Arama motorları, arama sonuçlarında sıralamanızı belirlediğinden, birçok firma arama motorlarını memnun etmek için sitelerini optimize etmeye çalışır. Ancak gerçek şu ki, arama motorları bir sayfanın nasıl sıralandığını belirlemek için kullanıcılara başvurur.

Google gibi arama motorları, bir kullanıcının sitenizden ne kadar kaldığını gösteren bekleme süresi, ziyaret edilen sayfalar ve daha fazlasını gösteren metriklere bakar. Birisi sitenizde uzun süre kalırsa veya düzinelerce sayfayı ziyaret ederse, bu, sitenizin yararlı ve arama sonuçları ile alakalı olduğu anlamına gelir.

Ancak siteniz hedef kitleniz için optimize edilmiş değilse, bu arama sonuçlarında daha düşük sıralamalara ve daha az organik trafiğe yol açar.

Bu senaryonun gerçekleşmesini önlemek için önce insanlar için yazmaya odaklanmalısınız. Hedef kitleniz için anlamlı olan bir dilde ve tarzda yazarsanız, insanları sayfalarınızda daha uzun süre tutarsınız. İnsanlar için yazmak, sıralamaların artmasını sağlayacak ve sonuç olarak web sitenize gelen organik trafiği artırmanıza yardımcı olacaktır.

 1. Organik trafik için blog oluşturun

Organik arama trafiğini artırmak istiyorsanız, bir blog oluşturarak başlayın. Bloglama, işletmeniz için son derece faydalıdır çünkü hedef kitlenize ulaşmanıza ve işletmeniz için organik trafik çekmenize yardımcı olur, ayrıca sitenizin güvenini ve otoritesini artırır.

Blog yazarken, kitlenizin istediği değerli bilgileri paylaşırsınız. Bu bilgiyi hedeflediğiniz alakalı anahtar kelimelerle aradıklarında kullanıcı sitenizi bulur ve içeriğinize bakar. Blog yazıları sayfanıza daha fazla potansiyel müşteri çekmenizi sağlar çünkü aradıkları yararlı bilgileri bu yöntemler sağlamış olursunuz.

Blog oluşturma, içeriğin düzenli olarak yayınlanmasını gerektirir, ancak düzenli yayınlama, web sitenize sürekli olarak organik trafik çekmenize de olanak tanır.

Peki ne tür bloglar oluşturabilirsiniz? Aşağıdakiler dahil çok sayıda blog türü oluşturabilirsiniz:

 • Bilgilendirici bloglar
 • Nasıl yapılır blogları
 • Listeler
 • Ve dahası

Blogunuzun biçimi ne olursa olsun, önemli olan, ziyaretçilere alakalı bilgiler sağlamanızdır.

Odaklandığınız konu ve anahtar kelime için şu anda hangi sitelerin üst sıralarda yer aldığını her zaman kontrol edebilir ve görebilirsiniz. Böylece blog yayınınıza entegre edilecek bilgi türleri hakkında bir fikir edinebilirsiniz.

 1. Öne çıkan snippet için içeriği optimize edin

Web sitenize gelen organik trafiği artırmak istiyorsanız, içeriğinizi öne çıkan snippet’te görünecek şekilde optimize etmek isteyeceksiniz. Öne çıkan snippet, arama sonuçlarının en üstünde görünen ve arama yapanlara sorgularına doğrudan yanıt veren bir kutudur.

Peki, öne çıkan pasajı almak organik trafiği artırmanıza nasıl yardımcı olabilir?

En iyi organik arama sonucu, tıklamaların % 34’ünü alır.  Öne çıkan bir snippet mevcut olduğunda, daha fazla kişi linki tıklayacaktır.

Şimdi muhtemelen ” Bu öne çıkan snippet konumunu nasıl elde ederim?” Diye düşünüyorsunuz.

Öne çıkan snippet konumunu kazanmanın net bir yolu yoktur, ancak bu noktada sıralama şansınızı artırmak için izleyebileceğiniz stratejiler vardır. Öne çıkan snippet’leri optimize etmenin iki ana yolu şunlardır:

 • Sorguyu doğrudan yanıtlamak için madde işaretli veya numaralı listeleri kullanma: Madde işaretli ve numaralı listeler, öne çıkan snippet konumuna ulaşmanın harika bir yoludur. Sayfanızı listelerle doldurmanız gerektiği anlamına gelmez, bunun yerine onları entegre etmek için uygun yerler bulmanız gerekir.

Örneğin, “kredi notu arttırma teknikleri” gibi bir sorgu için sıralama yapmaya çalışıyorsanız, madde işaretli veya numaralı bir ipucu listesi okuyucular için son derece yararlı olacaktır.

Kısa, isabetli bir yanıt vermek: Öne çıkan snippet’leri optimize etmenin diğer yolu, yanıtı doğrudan sağlamaktır. Örnek olarak ” elektrik aboneliği nasıl yapılır ” sorgusundaki bu öne çıkan snippet’i alın.

Bu örnekte, web sitesinin soruyu doğrudan yanıtladığını görebilirsiniz. Bu öne çıkan snippet, sorguya doğrudan bir yanıt sağlar.

Bu nedenle, öne çıkan ön bilgide görünme şansınızı artırmak için, bir yanıtı net ve doğrudan iletmeye odaklanmanız gerekir. Ek olarak, temel anahtar kelimenizi öne çıkan snippet’iniz için optimize etmek istediğiniz bölüme entegre etmeniz çok önemlidir, böylece puanı kazanma şansınız artar.

 1. Sayfanıza alakalı anahtar kelimeleri entegre edin

Organik trafiği başka şekillerde nasıl artırabileceğinizi merak mı ediyorsunuz?

Sayfanıza daha fazla trafik çekmek için bir sonraki ipucumuz, sitenize alakalı anahtar kelimeleri entegre etmektir. Anahtar kelimeler, sayfalarınızın potansiyel müşterilerin önüne çıkmasına yardımcı olmada önemli bir rol oynar.

En nitelikli ve ilgili kitlenin, içeriğinizi bulabilmesi için doğru anahtar kelimeleri seçmelisiniz.

Diyelim ki bir “organik temizlik şirketiniz” var. “Kadın kıyafetleri” veya “piyasadaki en iyi bulaşık makineleri” gibi anahtar kelimeler için sıralama yapmaya çalışmanız mantıklı olmaz. Bu anahtar kelimeler çok fazla trafik çekse bile, listelerinize trafik çekmezler.

Bunun yerine, “yeşil endüstriyel temizleyiciler” veya “organik temizlik şirketi” gibi alakalı anahtar kelimelere odaklanmak, sayfanıza alakalı trafik çekecektir. Alakalı arama sonuçlarında sıralandığınızdan, sitenize daha alakalı trafik yönlendirmeniz muhtemeldir.

Sayfanız için alakalı anahtar kelimeleri şu şekilde bulabilirsiniz:

 • Anahtar kelime araştırma araçlarını kullanarak anahtar kelime araştırması yapma
 • Sektörle ilgili terimlere odaklanmak
 • Uzun kuyruklu anahtar kelimelere odaklanmak (3+ kelime)

Doğru anahtar kelimeleri bulmak, sayfanıza daha fazla tıklama ve daha fazla potansiyel müşteri çekerek organik trafiği artırmanıza yardımcı olacaktır.

 1. Dikkat çekici bir başlık ve meta açıklama oluşturun

Kullanıcılar bir arama yaptığında ve sonuçlarda içeriğinizi bulduğunda, gördükleri ilk şey başlık etiketi ve meta açıklamadır . Bu iki alanı doğru kullanamıyorsanız, web sitenize organik trafiği artırmak için değerli bir fırsatı kaçırıyorsunuz demektir.

Başlık etiketiniz (Title) ve meta açıklamanız (Description), müşterilerin linkinizi tıklatmasının (veya tıklamamasının) nedeni olabilir. Ancak bu iki alanı optimize ederseniz, daha fazla kişiyi sayfanıza tıklamaya yönlendirebilirsiniz, bu da organik trafiğin artmasına neden olur.

Başlık etiketiniz (Title) için… Başlığınızı 60 karakter içinde tutmaya odaklanın. Ayrıca, ana anahtar kelimenizi öne entegre etmek isteyeceksiniz, böylece arama motorları ve arama yapan kişiler listenizin alakalı olduğunu bilir. Tıklamaları teşvik etmek için başlık etiketinizi eğlenceli ve cazip hale getirin!

Meta açıklamanız (Description) için… 160 karakter içinde tutmaya odaklanın. Temel anahtar kelimenizi meta açıklamaya entegre edin ve hedef kitlenize sayfanızda ne bulabilecekleri hakkında fikir verdiğinden emin olun.

 1. Web sayfalarınızı sosyal medyada paylaşın

Organik trafiği artırmanıza yardımcı olmak için yalnızca arama motoru optimizasyonu (SEO) taktiklerine güveniyorsanız, daha fazla trafik çekmenize yardımcı olacak diğer değerli yöntemleri kaçırıyorsunuz demektir. Sosyal medya pazarlaması kullanıcıları sitenize çekmek için başka harika bir fırsattır.

Sayfanıza organik trafik çekmeye yardımcı olması için sayfalarınızı sosyal medya profilinizde paylaşabilirsiniz. Sadece takipçilerinizi web sitenize geri getirmekle kalmaz, aynı zamanda içeriğiniz paylaşırlarsa sayfanıza yeni trafik çeker.

 1. Backlinks (geri bağlantı) kazanın

Web sitenizdeki optimizasyonların dışında organik trafiği artırmak istiyorsanız, sizin için mükemmel bir stratejimiz var: Backlinks (Geri bağlantı) kazanın. Backlinks, sitenize diğer dış sitelerden gelen bağlantılardır. Bu bağlantılar, web sitenizin sektörünüzdeki güvenini ve otoritesini artırmaya yardımcı olur.

Geri bağlantılar (Backlink) organik trafiği iki şekilde artırır.

İlk olarak, kendi sayfasından sitenize bağlantı vermeyi seçen biri, kendi web sitesinden web sitenize gelen trafiğe yönlendirir. Bir inceleme blogu, en iyi yemek yerleriyle ilgili blog gönderisinde sitenize bağlantı veriyorsa, sitenize giden bu bağlantıyı tıklayan herkes işletmeniz için yeni trafik haline gelir.

Ek olarak, güvenilir Backlinks (geri bağlantılar) kazanmak, güveninizi ve otoritenizi artırmaya yardımcı olarak sıralamanızı artırır.

Peki, nasıl daha fazla backlinks kazanabilirsiniz?

Backlinks kazanmanın en iyi yolu, alakalı, sektörle ilgili içerik oluşturmaktır. Blogunuz, güvenilir sitelerden backlinks kazanmanız için harika bir fırsat olabilir. Bloglama, backlinks için en iyi kaynaktır çünkü:

 • Bunları sosyal medyada paylaşabilirsiniz
 • Çeşitli konularda yazabilirsiniz
 • Çok sayıda anahtar kelimeyi hedefleyebilirsiniz
 • Bunları e-posta bültenlerinde paylaşabilirsiniz

Bloglar çok yönlü olduğundan, yazılarınıza kendi sayfalarından geri dönecek kişilere ulaşmanız için çeşitli yollar ve fırsatlar sunar.

Sektör yetkililerine ulaşmaktan ve onlardan en son blog gönderinize bakmalarını istemekten korkmayın!

 1. Eski içeriği yeniden optimize edin

Organik trafiği artırmak için bakacağımız son strateji, eski içeriği yeniden optimize etmektir. İçerik yayınladığınızda, zamanla güncelliğini yitirebilir.

Rakiplerinizin daha güncel sayfaları olduğu için web sitenize çok fazla trafik çekemeyebilirsiniz. Bu sayfaların organik arama trafiğini artırmak istiyorsanız, bunları yeniden optimize etmeye başlayın.

Eski içeriği yeniden optimize etmek, sitenizdeki iyi performans göstermeyen sayfalara yeni bir soluk getirmenizi sağlar.

Öyleyse, yeniden optimize etmek neyi gerektirir?

Sayfaya bağlı olacaktır. Bazı sayfalar için, sadece içindeki bilgileri güncellemek organik trafiği artırmanıza yardımcı olabilir. Sektörünüz değişebilir ve sayfadaki bilgiler artık alakalı hale gelmez, bu nedenle içeriği mevcut standartları yansıtacak şekilde güncellemelisiniz.

Aşağıdakiler gibi şeyleri güncellemeye bakmalısınız:

 • Tarih
 • İstatistik
 • Güncel olmayan bilgiler
 • Sayfanızın yapısı kullanıcı amacına göre

Ek olarak, sayfanız hedef kitleniz tarafından kolayca okunamayabilir. Metni daha küçük paragraflar halinde yeniden sıralamanız, metni bölmeye yardımcı olması için görseller eklemeniz veya sayfalarınızı kolayca gözden geçirilebilir hale getirmek için ara başlıklar kullanmanız gerekebilir.

İçeriği yeniden optimize etmek, içeriğinizin daha iyi performans göstermesine yardımcı olur, böylece web sitenize gelen organik trafiği artırabilirsiniz.

SEO Hizmetimiz için Teklif Alın!

SEO Hizmetimiz için Teklif Alın!

Teklif Al

Organik trafiği artırma hakkında daha fazla bilgi edinin

Web sitenize gelen organik trafiği artırmak istiyorsanız, bu ipuçlarını eyleme geçirmenin zamanı geldi. Web sitenize daha fazla organik trafik çekmeye ayıracak vaktiniz yok mu? ARGE Dijital size yardım etmek için burada.

Müşterilerimizin web sitelerine organik trafiği artırmalarına yardımcı olma konusunda on yılı aşkın deneyime sahibiz. Müşterilerimiz için potansiyel müşterilere ve satışlara dönüşen değerli trafiği nasıl yönlendireceğimizi biliyoruz.

Daha fazla öğrenmek ister misiniz? Bizimle iletişime geçin !

İlgili İçerikler