WHATSAPP BİZİ ARA
İÇİNDEKİLER

WordPress, açık kaynaklı popüler içerik yönetim sistemidir (CMS). WordPress, başlangıçta kişisel bloglarla ilişkilendirilmesine rağmen, o zamandan bu yana profesyonel siteler ve e-ticaret platformları dahil olmak üzere çok çeşitli web siteleri için kullanılmaya başlandı.

2003’teki lansmanından bu yana, WordPress dünya çapındaki web sitelerinin yaklaşık üçte birinde kullanılmakta. Bugün, WordPress için 50.000’den fazla eklenti üretilmiş büyük bir geliştirici topluluğuna ev sahipliği yapmaktadır.

ÖNEMLİ ÇIKARIMLAR

  • WordPress lider bir açık kaynaklı CMS platformudur.
  • Son derece özelleştirilebilir doğasıyla bilinir ve geniş bir eklenti geliştiricileri topluluğuna sahiptir.
  • Geniş kullanıcı tabanı nedeniyle WordPress, sıklıkla bilgisayar korsanlarının hedefidir. Bu riski azaltmak için kullanıcılar, WordPress yazılımlarının her zaman güncel tutulmasını sağlamalıdır.

WordPress Nasıl Çalışır?

WordPress kullanıcıları, hizmetin iki temel sürümünden birini seçebilir.

WordPress.com

WordPress.com erişilebilen WordPress’in “barındırılan” sürümüdür. Bu sürüm, kullanıcıların WordPress’in kendi sunucularında barındırılan bir web sitesi başlatmasına olanak tanır.

Bu nedenle, bir web sitesini kendi özel sunucularında barındırmanın karmaşıklığından kaçınmak isteyebilecek teknik olmayan kullanıcılar tarafından sıklıkla tercih edilir.

Ek bir avantaj olarak, WordPress’in barındırılan sürümü, potansiyel güvenlik ihlallerini azaltmaya yardımcı olabilecek WordPress yazılımının en son sürümüne otomatik olarak güncellenir .

WordPress.org

Daha ileri düzey kullanıcılar için WordPress’in en son sürümünü WordPress.org‘dan indirmeleri de mümkündür.

Bu seçeneği seçerek, kullanıcının yazılımı kendi özel sunucusunda veya bir üçüncü taraf barındırma sağlayıcısından barındırmak için kendi düzenlemelerini yapması gerekir.

Kullanıcı daha sonra yazılımı uygun gördüğü şekilde özelleştirmekte özgürdür, ancak sonraki güncellemeleri manuel olarak yüklemekten de sorumlu olmalıdır.

Hack Saldırıları ve WordPress

Geniş kullanıcı tabanı nedeniyle, WordPress web siteleri, genellikle yazılımın bilinen güvenlik açıkları nedeniyle bilgisayar korsanları arasında popüler bir hedeftir. Bu nedenle, ek eklentilerle birlikte WordPress hizmetini güvenli hale getirme ve güncellemek konusunda kendinizden emin değilseniz, wordpress uzmanlarından yardım almanız gerekecektir.

“WordPress, sıfırdan son derece özelleştirilebilir olacak şekilde tasarlanmıştır. Uygulama programlama arayüzü (API) , veritabanından tema değişiklikleri ve özelleştirmelere kadar her şeyi kapsar.

SEO Hizmetimiz için Teklif Alın!

SEO Hizmetimiz için Teklif Alın!

Teklif Al

WordPress’in Gerçek Dünya Örneği

İşlevlerini genişletmek için tasarlanmış WordPress eklentileri ve temaları sağlayan birçok farklı şirket var.

Örneğin, WooCommerce, WordPress için en popüler e-ticaret araçlarından biri haline geldi ve kullanıcıların siparişleri kabul etmelerini, gönderileri takip etmelerini ve mevcut WordPress web sitelerine başka e-ticaret işlevleri eklemelerini sağladı.

WordPress için arama motoru optimizasyonu (SEO), iletişim formları, haber bülteni pazarlaması, sosyal medya, yorum özellikleri ve siteleri görsel olarak daha çekici hale getirmek için tasarlanmış çeşitli tasarım özellikleri ile ilgili olanlar yer alır.

İlgili İçerikler