WHATSAPP BİZİ ARA
İÇİNDEKİLER

SEO ile belirli bir anahtar kelime için Google’da 1 numara nasıl sıralanır? Farklı anahtar kelime türleri ve bunları Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ile kendi yararınıza nasıl kullanabileceğinizi öğrenin.

SEO nedir?

SEO, bir arama motorunda görünürlük sağlamak için kullanabileceğiniz tüm yöntemleri kapsayan genel bir terimdir. SEO teknikleri, genellikle bir sitenin görünürlüğünü artıran site içi veya sayfa dışı yaklaşımlardır. SEO, sitenin SERP’deki (arama motoru sonuç sayfası) sıralamasını iyileştirmeye çalıştıkları anlamına gelir.

SEO’nun faydaları nelerdir?

Web sitenize SEO çalışması yapmanın faydaları vardır. En belirgin faydası, sitenizin arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler) daha görünür olmasıdır. Bu, sunduğunuz ürün veya hizmetleri ararken daha fazla kişinin sitenizi göreceği anlamına gelir.

Diğer bir fayda da, iyi optimize edilmiş bir sitenin daha iyi bir kullanıcı deneyimine sahip olmasıdır. Bu, kullanıcıların aradıklarını hızlı ve kolay bir şekilde bulabilecekleri ve sitenizde dolaşıp keşfetme olasılıklarının daha yüksek olacağı anlamına gelir.

Ek olarak, iyi optimize edilmiş bir web sitesi SERP’lerde daha üst sıralarda yer alacak ve bu da artan trafik ve olası satışlarla sonuçlanabilecektir.

Farklı SEO türleri nelerdir?

Organik, ücretli ve sosyal olmak üzere üç ana SEO türü vardır.

1- Organik SEO, web sitenizi alakalı anahtar kelimeler için optimize ederek ve sitenizin otoritesini artırarak arama motoru sonuç sayfalarındaki (SERP’ler) web sitenizin konumunu iyileştirme sürecidir.

2- Ücretli SEO, reklam satın alarak arama motorlarında görünürlüğü artırma sürecidir. Google ADS vs.

3- Sosyal SEO, yönlendirme trafiğini artırmak için içeriğinizi sosyal medya platformlarında paylaşmak üzere optimize etme sürecidir.

Ancak bu SEO türlerinden herhangi birine odaklanmadan önce, ideal müşterinizin kim olduğuna dair bir anlayış geliştirmeniz gerekir.

İdeal müşterileriniz için; İhtiyaçları ve istekleri nelerdir? Sorunlarına çözüm ararken hangi anahtar kelimeleri kullanıyorlar? gibi soruların cevabını iyi araştırmanız gerekiyor.

Hedef pazarınızı iyi anladıktan sonra, SEO stratejinizi onların ihtiyaçlarını daha iyi karşılayacak şekilde uyarlamaya başlayabilirsiniz.

SEO için anahtar kelime araştırması nasıl yapılır?

Anahtar kelime araştırması, insanların internette ne aradıklarını bulma sürecidir. Bu bilgiler, hangi içeriği oluşturacağınızı ve web sitenizi arama motoru sonuç sayfalarında daha üst sıralarda yer almak için nasıl optimize edeceğinizi anlamanıza yardımcı olabilir.

İşletmeniz için doğru anahtar kelimeleri bulmak için kullanabileceğiniz çeşitli teknikler ve araçlar vardır ve bunu yaparak, sunduğunuz ürün veya hizmetleri arayan daha fazla müşteri çekebilirsiniz.

Anahtar kelime araştırması, SEO’nun önemli bir parçasıdır ve diğer optimizasyon çalışmalarından önce yapılmalıdır.

İlk adım, sektörünüzü veya işinizi tanımlayan kelimeler ve ifadeler üzerine beyin fırtınası yapmaktır.

Çevrimiçi bilgisayar mağazası için “bilgisayar mağazası“, “dizüstü bilgisayarlar“, “tabletler” vb. olabilir.

Bir anahtar kelime listeniz olduğunda, bunları Ahrefs’ Anahtar Kelime Gezgini gibi bir anahtar kelime araştırma aracına bağlayabilir ve kontrol edebilirsiniz. Anahtar kelime fikir raporları, her ay o anahtar kelimeyi kaç kişinin aradığını ve ayrıca rekabet düzeyi ve SERP özellikleri gibi diğer ilgili bilgileri size gösterecektir.

Ancak, anahtar kelime arama hacminin kusursuz olmadığını ve anahtar kelimeleri seçerken diğer faktörlerin de dikkate alınması gerektiğini unutmamak önemlidir.

SEO için anahtar kelime araştırması yaparken göz önünde bulundurulması gereken çeşitli faktörler vardır. En önemli faktör, o anahtar kelimeyi kaç kişinin aradığı olsa da, dikkate alınması gereken başka şeyler de var.

Örneğin, sıralama ne kadar rekabetçi? O dönem için birinci olmak ne kadar zor olacak? Bu terim için sıralama yapmak için ne tür içerik oluşturmanız gerekiyor? Ve son olarak, en üst sıradaki sayfalara halihazırda kaç tane alakalı web sitesi bağlantı veriyor?

Web sitenizi SEO için nasıl optimize edebilirsiniz?

Web sitenizi SEO için optimize etmek için odaklanmanız gereken birkaç önemli alan vardır: Site yapısı ve dahili bağlantılar. Bunlar, daha doğal arama motoru sonuçları sağlamaya yardımcı olacak ve arama yapanların bir web sitesinde gezinmesini kolaylaştıracaktır.

Sayfa içi SEO önemli

İstediğiniz anahtar kelimeyi hedeflemek ve onu web sitenizin URL’sine yerleştirmek, kullanabileceğiniz en önemli sayfa içi SEO tekniklerinden biridir. Bu, web sitenizi arama motoru tarayıcıları için daha okunaklı ve kullanıcı dostu hale getirmenin yanı sıra sitenizin genel görünürlüğünü iyileştirmeye yardımcı olacaktır.

Kısa, okunması kolay URL yapısı tercih edin

Kısa, okunması kolay URL’ler Google için bir tercihtir. Bir web sitesi oluştururken bunu aklınızda tutmalı ve URL’lerinizi anahtar kelimeler için özelleştirmelisiniz.

Örneğin, web siteniz SEO ile ilgiliyse, “www.argedijital.com/index.html” yerine “seo.com” gibi bir URL kullanmak daha faydalı olacaktır.

H1 etiketine dikkat edin

Her şeyden önce, web sitenizin başlık etiketinin veya H1 etiketinin, hedef anahtar kelimenizi belirgin bir şekilde gösterdiğinden emin olmalısınız. Ek olarak, web sitenizin description alanı, hedef anahtar kelimeyi en az iki kez içermelidir. Son olarak, sitenizdeki herhangi bir görsel için alt metin olarak hedef anahtar kelimenizi kullandığınızdan emin olun.

Gördüğünüz gibi web sitenizi SEO için optimize etmek göründüğü kadar zor değil. Bu basit adımları izleyerek web sitenizin sıralamasını iyileştirebilir ve daha fazla trafik getirebilirsiniz. Anahtar kelimenizi tüm kategorileriniz için meta verilerde kullanmayı unutmayın; Google, anahtar kelimeyi arama sonuçlarınızda kalınlaştırmaya başlayacaktır. Bu kadar kolay!

Web siteniz için etkili başlıklar ve açıklamalar nasıl oluşturulur?

Web sitenizin başlığının ve açıklamasının arama motoru sonuçlarında doğru ve etkili bir şekilde görünmesini sağlamak için yapabileceğiniz birkaç şey vardır.

Meta açıklama, sayfanızın URL’sinin altında görünen kısa metin paragrafıdır. Başlığınız ve makalenin içeriği ile alakalı olduğundan emin olmak önemlidir.

<Title>, sitenizi tanımlamanın kısa ve doğru bir yoludur. Başlık etiketlerindeki anahtar kelimeler, arama motoru sonuçlarında vurgulanmış olarak görünür, bu nedenle bunları doğru kullanmak önemlidir.

Başlıklarınızın ve açıklamalarınızın potansiyel ziyaretçiler için ilgi çekici ve ilgi çekici olduğundan emin olun. Son olarak, içeriğiniz boyunca alakalı anahtar kelimeler kullanmayı unutmayın!

Web siteniz için Backlink (geri bağlantı) nasıl alınır?

Bu kılavuzun yedinci bölümünde, geri bağlantıları yani backlink almayı tartışacağız. Geri bağlantılar (backlink) Google’ın sıralama sistemi PageRank’e etki etmektedir.

Web sitenize ne kadar kaliteli link alırsanız, arama motorlarında o kadar üst sıralarda yer alır. Bu bağlantıları elde etmek için biraz araştırma yapmanız ve hedef anahtar kelimenizle alakalı web siteleri bulmanız gerekir. Onları bulduktan sonra, onlara ulaşın ve sitenize bağlantı vermekle ilgilenip ilgilenmeyeceklerini sorun.

Web siteniz için geri bağlantı almak söz konusu olduğunda, mümkün olan en iyi içerikle başlamak isteyeceksiniz. Bu bir blog yazısı veya hatta ücretsiz bir araç olabilir. Bu yüksek kaliteli içeriğe sahip olduğunuzda, orada bulunan birçok bağlantı kurma taktiğinden bazılarını kullanmaya başlayabilirsiniz.

SEO ilerlemenizi izlemenin en iyi yolları

SEO, sonuçları görmek için sabır ve tutarlı çaba gerektiren uzun vadeli bir yatırımdır. Harcamalarınızın anında etkilerini görebileceğiniz PPC’nin aksine, SEO’nun etkili olması zaman alır. Ancak, daha incelikli bir pazarlama biçimi olduğu için uzun vadeli etkiler çok daha değerli olabilir.

SEO ilerlemenizi izlemek için odaklanmanız gereken birkaç temel metrik vardır: organik sıralama, sosyal paylaşımlar ve geri bağlantılar (backlink). Ek olarak, potansiyel sorunları veya iyileştirme alanlarını belirleyebilmeniz için web sitenizin arama motorlarındaki genel performansını izlemek önemlidir.

Piyasada çeşitli sıralama izleme araçları vardır, bunların çoğu oldukça etkilidir. Google search console ve Google Analytics web sitenizin SEO ilerlemesini izlemek için ücretsiz araçlardır.

Web sitenizin sıralamasını izlemenin bir diğer yolu ise Ahrefs ve Semruhs gibi SEO araçları kullanabilir veya analitik hesabınızla bir SEO panosu oluşturabilirsiniz.

Sıralama izleyici kullanmanın avantajları, ne kadar ilerleme kaydettiğinizi, web sitenizin rakiplerinize kıyasla nasıl performans gösterdiğini ve nerede değişiklik yapmanız gerektiğini görebilmenizdir.

SEO Hizmetimiz için Teklif Alın!

SEO Hizmetimiz için Teklif Alın!

Teklif Al

SEO ilerlemenizi farklı şekillerde takip edebilirsiniz.

İlk olarak, otomatik raporlar ve uyarılar aracılığıyla herhangi bir önemli sıralama düşüşünü veya yükselişini hızlı bir şekilde tespit edebilirsiniz.

İkinci olarak, ilerlemenizi belirli bir konum bazında (örneğin ülke veya şehir) takip edebilirsiniz. Bu, bölgesel farklılıkları tespit etmenize izin verdiği için faydalıdır.

Üçüncü olarak, değişikliklerin gerçek etkisini (ör. anahtar kelimelerin arama hacimleri) görmek için ilgili metrikleri de görürsünüz.

Son olarak, verilere gerçekçi bir şekilde bakmak ve kısa vadeli değişikliklere kapılmamak önemlidir.

SERPWatcher ve Rank Tracker, SEO ilerlemesi için iki ana izleme aracı olsa da, farklı faydalar sunarlar.

SERPWatcher organik trafiği ölçmek için harikayken, Rank Tracker ücretli trafiği takip etmek için idealdir.

Genel olarak, ilk arama motoru sonucu (SERP) organik trafik getirirken, ikinci ve üçüncü sonuçlar genellikle ücretli reklamlardır.

Organik trafik iyi olsa da, işletme hedeflerinize ulaşmak için her zaman yeterli değildir. İstenilen sonuçları elde etmek için SEO çabalarınızı diğer pazarlama kanallarıyla tamamlamanız gerekebilir.

NOT 1: Web sitenizi SEO için optimize etmenin birkaç yolu vardır. En önemlilerinden bazıları şunlardır:

Başlıklarınızı ve meta açıklamalarınızı optimize etme

Yüksek kaliteli içerik oluşturma

Anahtar kelime açısından zengin başlıklar ve açıklamalar kullanmak

Görüntüleri ve videoları kullanma

Web sitenizi mobil cihazlar için optimize etme

NOT 2: Web siteniz için etkili başlıklar ve açıklamalar nasıl oluşturulur?

Web siteniz için etkili başlıklar ve açıklamalar oluşturmak için öncelikle bunların ne olduğunu ve hangi amaca hizmet ettiğini anlamanız gerekir. Title (Başlıklar), SERP’deki mavi bağlantıda görünen metindir ve kullanıcılara sayfanızdaki içeriğin kısa bir özetini vermek için tasarlanmıştır. Description, web sitenizin altında görünen ve sayfanızla ilgili bilgileri içeren küçük tanıtım yazısıdır. Kullanıcılara sayfanızdaki içeriğin kısa bir özetini sağlamak için tasarlanmıştır.

“SEO” (Search Engine Optimization) konusunda markanızla müşterileriniz arasında sihirli bir bağın oluşmasını istiyorsanız SEO Ajansı için iletişim formunu kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İlgili İçerikler